
...aby ste už nemysleli na cenu tepla
Návod na stavbu zo systému MAXPLUS
1. ZÁKLADNÉ POJMY:
Stena hr. 25cm Stenová tvárnica MAX+250N (50/150/50)
Stena hr. 30cm Stenová tvárnica MAX+350N (50/150/100)
Stena hr. 35cm Stenová tvárnica MAX+350N (50/150/150, 100/150/100)
Stena hr. 40cm Stenová tvárnica MAX+400N (50/150/200, 100/150/150)
Stena hr. 45cm Stenová tvárnica MAX+450N (100/150/200, 150/150/150)
Stenovka MAX+50N, MAX+100N, MAX+150N, MAX+200N
Ukončovacia tvárnica MAX+3N
Prekladová tvárnica MAX+5EPS
1. POPIS TVÁRNICE
Horná strana tvárnice je tá, kde okrem vystúpeného krížového zámku sú vidieť aj otvory pre plastové spojky. Každá tvárnica má 12 otvorov pre 8 kusov plastových spojok s rozstupom 15cm. Spojky sa v zásade zasúvajú do každého tretieho otvoru, pri otvoroch a rohoch je to ináč, tieto miesta sú popísané v nasledujúcom texte. Na každej stenovke je z vonkajšej strany steny drážkou naznačený modul 5cm. Vnútorná strana steny, teda strana od betónového jadra, má 3mm vyčnievajúce vodiace zárezy pre nasunutie ukončovacej tvárnice MAX+3N, ktorá sa používa na uzavretie steny pri otvoroch.
Nové tvárnice MAXPLUS majú v každom 5cm module otvor pre plastovú spojku, spojky sa však zasúvajú do každého tretieho otvoru, aby mali rozstup 15cm. Podľa 5cm modulu sa stenovky delia jednoduchým rezom pílkou na drevo alebo odporovým drôtom. Odrezaný kus sa potom použije na inom mieste. Odpadá zložité rozmeriavanie tvárnic. Výhodou je presnosť rezu a minimálny odpad, keďže všetky odrezky sa dajú znovu použiť.
2.1. Založenie stien a rohov:
Prvý rad staviame po novom z vopred poskladaných tvárnic. Obvodové steny začíname stavať z jedného z rohou budovy a postupujeme k protiľahlému rohu, kde sa steny stretnú. Nezačíname susediacimi rohmi. Horná strana stenoviek je tá z ktorej vystupuje krížový zámok. Spodná strana má krížový zámok zapustený. Interiérovú a exteriérovú stenovku spojíme z hora veľkými plastovými spojkami. Tie zasunieme s rozstupom 15 cm do trúbkovitých otvorov vo vrchnej strane stenovky. Tvárnicu otočíme a zospodu zasunieme malé plastové spojky tiež s rozstupom 15 cm. Z takto poskladaných tvárnic staviame len prvý rad. Malé plastové spojky zabraňujú „rozídeniu“ spodnej hrany prvého radu tvárnic pri betonáži. V mieste napojenia steny na základovú dosku vzniká pri betonáži najväčší tlak.
V novom systéme MAX+, už nie je potrebné zbrusovať vnútorné drážkovanie stenoviek pri kolmom napojení stien. Roh začíname exteriérovými stenovkami. Tie postavíme kolmo na seba. Pokračujeme interiérovými stenovkami, postavíme ich kolmo na seba a označíme časti, následne odrežeme. Odrezané časti neodhadzujeme, vďaka novému 5 cm rozstupu medzi otvormi pre plastové spojky, sa každá odrezaná časť dá použiť. Rozstup otvorov sa zmenil na 5 cm, ale spojky sa naďalej zasúvajú každých 15cm. Zmenou sa zvýšila použiteľnosť odrezkov. Po odrezaní prebytočných častí postupujeme ako pri skladaní tvárnic. Najprv ich spojíme hornými veľkými spojkami a potom spodnými malými. Spojenie pravej a ľavej strany rohu doplníme malými spojkami, ktorými spevníme prepojenie. Zhora tvárnice zasunieme do kolmého uhla ohnutú spojku. Spodnou malou spojkou prepojíme aj všetky tvárnice v prvom rade medzi sebou. Týmto opatrením zabránime pozdĺžnemu rozídeniu tvárnic. Keď sa dostaneme k protiľahlému rohu, opakujeme obdobný postup skladania.
Ak základová doska nie je rovnomerná, je nutné tvárnicu buď podložiť klinmi alebo podľa potreby zrezať. Druhá možnosť je vyrovnať tvárnice pri vylievaní prvej rady betónom. Najpevnejším spôsobom ako stabilizovať prvý rad steny pred betonážou, je po vycentrovaní stien s výškou 0,75 až 1,0m teda 3 až 4 radov naliať do prvej tvárnice 5cm tenkú vrstvu riedkej betónovej zmesi. Táto zmes prilepí tvárnice k základovej doske a zabezpečí tak stabilitu pri betonáži. Po zaliatí a vycentrovaní tvárnic betónovou zmesou sa nechá zmes zatvrdnúť a pokračuje sa na druhý deň.
Druhou možnosťou je prilepiť tvárnice nerozpínavou polyuretánovou penou. Tá sa strieka z interiérovej aj exteriérovej strany steny a zabráni vytekaniu betónu spod tvárnic.
2.2. Ďalšie rady tvárnic:
Ďalšie rady sa skladajú ako v pôvodnom systéme MEDMAX. Na vystúpenú časť plastových spojok nasunieme najskôr exteriérové stenovky, následne interiérové. Do horných otvorov nasunieme plastové spojky s rozstupom 15 cm.
V prípade úzkych stĺpov, odporúčame dať plastové spojky aj častejšie ako každých 15 cm.
2.3. KANALIZÁCIA
Súčasne so stavbou stien zabudováváme aj zvislé 125mm kanalizačné potrubie, ktoré sa zmestí do betónového jadra steny, kde je dokonale izolované.
2.4. SYSTÉMOVÉ STOJKY
Po prilepení steny pomocou betónovej zmesi k základovej doske, rozložíme v rozstupe po 2m k stenám systémové stojky. Stojkami je možné korigovať zvislosť stien a slúžia aj ako lešenie. Stojky pevne ukotvíme do základovej dosky hmoždinkami a v každom rade armovacím drôtom k plastovej spojke, alebo špeciálnou plastovou skrutkou. Systémová stojka má jednu pevnú nohu, tá je pri stene a druhú s aretačnou skrutkou, ktorou sa nastavuje zvislosť. Stojky sa rozostavujú vo vzdialenosti cca. 2 m a k namáhaným miestam ako sú kúty, rohy, stĺpy a okenné ostenia.
2.5. OSTENIA A UZAVRETIE STIEN
Systém MAX+ priniesol zmeny aj v uzatváraní okenných ostení a stien. Uzatváracia tvárnica má zospodu drážku do ktorej sa dáva malá plastová spojka, ktorá sťahuje exteriérovú a interiérovú stenovku, tak aby pri betonáži nedošlo ich roztiahnutiu a jej vytrhnutiu.
Pri okennom ostení, dávame uzatvárací kus už jeden rad pod parapet okna, aby betón nevytiekol cez otvorený parapet. Jedná sa v princípe o dve spojené nádoby, takže betón sa snaží vyrovnať výšku na oboch stranách ostenia. Zo skúsenosti, ale stačí jedna uzatváracia tvárnica pod parapetom a betón nevytečie. Nad prvý uzatvárací kus zasunieme malú plastovú spojku, ktorá stiahne stenovky. Zospodu uzatváracieho kusu je drážka, do ktorej plastová spojka zapadne a následne nie je vidieť.
Izolačný nos.
Izolačný nos je pomenovanie, pred okenný rám pretŕčajúcej tepelnoizolačnej časti exteriérovej stenovky, ktorá prekryje časť okenného rámu a zníži tak jeho tepelný prestup. Pri okenných osteniach ponechávame smerom do otvoru vytŕčať 5 cm interiérovej a exteriérovej stenovky. Pre istotu ich opatríme aj veľkou plastovou spojkou. Pri ukončovacích prácach postupne kliešťami odstrihneme plastové spojky, zrežeme pretŕčajúcu interiérovú stenovku a malou karbobrúskou začistíme vytŕčajúce časti spojok, aby netlačili na okenný rám.
2.6. NADOKENNÉ PREKLADY
Na uzavretie prekladu nad otvorom slúži špeciálny prekladový kus „MAX+5“. Ide o 1 meter dlhý päť 5 cm hrubý a 15 cm široký kus polystyrénu. Jeho hrany majú rovnaké drážkovanie ako vnútorné strany stenoviek, takže do seba presne zapadnú. Prekladový kus MAX+5 sa nasunie medzi interiérovú a exteriérovú stenovku a na spodnej strane tvárnice sa zaistí malými plastovými spojkami. Spojky zabezpečia neroztiahnutie tvárnice pri betonáži.
V systéme MAX+ je možné vytvoriť tepelnoizolačný nos aj nad otvorom. Prekladový kus sa len posunie o 5 cm vyššie a medzi prekladový kus a malé plastové spojky sa vsunie napr. polystyrén, alebo doska. Pri betonáži je potrebné preklad podoprieť doskou.
2.7. UKONČENIE STROPU A POMÚRNICE
Vo väčšine stavieb nastáva tepelný most v úrovni stropu. Olemovanie stropu má vo väčšine prípadov horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako obvodové murivo. Na zamedzenie tohto javu sa používajú dosky z EPS, ale vzhľadom na potrebu stužujúceho venca je táto vrstva zväčša nedostačujúca a následok môžu byť plesne v rohoch miestností.
Stavebný systém MAXPLUS tento problém vyriešil ukončením stropu vonkajšou stenovkou, ktorá má po celom obvode rovnakú hrúbku. Obvodový plášť je kompaktný v každom detaile. Zabráni sa tak kondenzácii pary na interiérovom povrchu a vlhnutiu kútov.
Rovnako sa môže aj pomúrnica skryť za stenovku, a ukotviť do betónového jadra steny.
Exteriérová stenovka sa nasunie na vystúpenú časť spojok. Po uložení stropné armovania sa do exteriérovej stenovky nasunú plastové spojky a upevnia k armatúre, aby pri betonáži nedošlo k vyvaleniu stenovky. Exteriérová stenovka má funkciu debnenia. Stenovku je možné z vonku doplniť ešte o strešnú latu, ktorá doplní plastové spojky. Táto možnosť sa využíva hlavne pri dlhých rovných stenách. Latu prichytávame k armovaniu drôtom medzi stenovkami, teda každých 1,2 m.
Nad rad exteriérových stenoviek, ktoré ukončujú strop odporúčame osadiť ešte jeden rad stenoviek. Tie zabezpečia, aby sa stenovky ukončenia stropu pri betonáži nerozišli a nevznikli medzi nimi väčšie špáry. Potom je možné plynule pokračovať v stene nad stropom.
2.8. ŠTÍTY A ŠIKMINY
Pred začatím betonáže šikmých stien v podkroví je potrebné tvárnicu uzavrieť ukončovacou tvárnicou MAX+3N, aby sa zabránilo vytekaniu betónu. Za pomoci priloženej dosky jednoducho pílkou zrežeme tvárnicu podľa šikmej časti strechy a doplníme hustým betónom.
2.9. ARMOVANIE
Viazanie a kladenie výstuže je možné priamo na plastové spojky. Spojky medzi radmi tvárnic umožňujú lepšiu manipuláciu s výstužou a armovacími košmi.
2.10. BETONÁŽ
Betónovať je možné ručne, silom alebo betón pumpou. Pri použití veľkej betón pumpy sa ručne namiešaným betónom prilepí stena k základovej doske, aby náhodou nedošlo k jej nadvihnutiu pri betonáži. Na prilepenie stačí 5 cm betónu v prvom rade. Toto „prilepovanie“ robíme až na konci prvého dňa, keď už je postavených 4-5 radov. Pred prilepovaním musíme skontrolovať rozmery stien a uhlopriečky.
Stenu s interiérovou stenovkou hrúbky 10 cm, je možné betónovať na dve etapy, pri použití 5 cm stenovky odporúčame betónovať v troch etapách. Treba dať dobrý pozor na podoprenie prekladov, rohov stavby a zabezpečenie proti posunu.
Vypĺňame ručne, betónovým silom alebo autočerpadlom s plynulou reguláciou a najlepšie s redukciou hadice na priemer 65mm. Redukciu je možné zapožičať u dodávateľa stavebného systému MAXPLUS.
Prúd betónu rovnomerne rozdeľujeme a postupne zalievame po obvode celé poschodie. Betón po prvej betonáži by mal ostať v polovičnej výške tvárnice. Na úrovni stropu betón zarovnáme a vyhladíme.
Pred betonážou je potrebné nad otvory poskladať dočasné preklady zo stenoviek. Ich úlohou je zabezpečiť ostenia pred rozídením. Táto časť je veľmi dôležitá, ak by sa neurobili a ostenia by sa rozišli, nastali by problémy pri spájaní nadokenného prekladu.
Ak sa betónujú preklady nad otvormi, tak ich je nutné podoprieť pomocou dosky.
Odporúčame pri betónovaní mať o jeden rad exteriérovej stenovky viac
Pri betonáži chránime krížové zámky pred poškodením alebo znečistením jednoduchým zakrytím. Na ochranu je možné použiť hydroizoláciu, fóliu, alebo dve dosky, ktoré sa spoja kolmo na seba a vznikne tak strieška v tvare „L“. Ak dôjde k znečisteniu spojov je potrebné ich