
...aby ste už nemysleli na cenu tepla
Postup výstavby s tvárnicami MEDMAX
POPIS TVÁRNICE
- Horná strana tvárnice je tá, kde okrem vystúpeného krížového zámku sú vidieť aj otvory pre plastové spojky. Každá tvárnica má 8 kusov plastových spojok s rozstupom 15cm. Na každej stenovke je z vonkajšej strany steny drážkou naznačený modul 5cm. Vnútorná strana steny, teda strana od betónového jadra, má 3mm vyčnievajúce vodiace zárezy pre nasunutie ukončovacej tvárnice, ktorá sa používa na uzavretie steny pri otvoroch.
- Drážky pre plastové spojky musia byť oproti sebe, ináč sa plastové spojky nedajú zasunúť.
- Tvárnice majú presný 5cm dlhý modul, podľa ktorého sa delia jednoduchým rezom pílkou na drevo alebo odporovým drôtom. Odrezaný kus sa potom použije na inom mieste. Odpadá zložité rozmeriavanie tvárnic. Výhodou je presnosť rezu a minimálny odpad, keďže väčšina odrezkov sa dá znovu použiť.
POSTUP:
- Po celom obvode budovy sa presne podľa výkresovej dokumentácie vyskladajú dva alebo tri rady tvárnic bez vynechania otvorov. Takto pripravený pôdorys sa vyrovná do pravých uhlov. Po zabezpečení stability stien betónovou zmesou, sa otvory vyrežú pílkou.
- Tvárnice kladieme vedľa seba a každú špáru prekladáme aspoň o 30cm, aby boli spodné rady fixované. Dbáme o to, aby jednotlivé špáry nikdy neboli na rovnakom mieste, teda nad sebou.
- Ak základová doska nie je rovnomerná, je nutné tvárnicu buď podložiť klinmi alebo podľa potreby zrezať. Druhá možnosť je vyrovnať tvárnice pri vylievaní prvej rady betónom. Najpevnejším spôsobom ako stabilizovať prvý rad steny, je po vycentrovaní naliať do prvej tvárnice 5cm tenkú vrstvu riedkej betónovej zmesi. Táto zmes prilepí tvárnice k základovej doske a zabezpečí tak stabilitu pri betonáži. Po zaliatí a vycentrovaní tvárnic betónovou zmesou sa nechá zmes zatvrdnúť a pokračuje sa na druhý deň.
- Druhou možnosťou je prilepiť tvárnice nerozpínavou polyuretánovou penou. Tá sa strieka z interiérovej strany steny a zabráni vytekaniu betónu spod tvárnic.
ZALOŽENIE PRVÝCH RADOV STENY
- Prvý spôsobom je poskladať si tvárnice vopred. Vonkajšiu a vnútornú stenovku spojíme 8 kusmi plastových spojok a ďalej skladáme steny ako z tehál. V rohoch uzatvoríme stenu ukončovacími tvárnicami tak, aby mali hrúbku vonkajšej stenovky.
- Druhý spôsob je poukladať vonkajšie a vnútorné stenovky na základovú platňu a následne ich pospájať spojkami. Týmto spôsobom vzniká lepšie prepojenie tvárnic, lebo špáry medzi vnútornými a vonkajšími stenovkami nie sú oproti sebe, ale posunuté. Oproti prvému spôsobu je menšia spotreba ukončovacích tvárnic.
- Obvodové steny začíname stavať z jedného z rohou budovy a postupujeme k protiľahlému rohu, kde sa steny stretnú. Nezačíname susediacimi rohmi.
ROHY - KÚTY
1.VERZIA
- Pri stavaní z vopred poskladaných tvárnic, uzavrieme na rohu priebežnú tvárnicu ukončovacími kusmi MAX3. Počet kusov záleží od hrúbky vonkajšej stenovky. MAX3 má hrúbku 5cm. Roh pravidelne preväzujeme ako u klasickej tehly. Vo vnútornej stenovke vyrežeme oblúkový otvor, aby betón pretiekol aj „za roh“.
2. VERZIA
- Ak staviame postupným spájaním vonkajšej a vnútornej stenovky, začíname roh skladať vonkajšími stenovkami. Z jednej stenovky zrežeme vnútorné vodiace drážky v šírke 20cm. Tie vyčnievajú 3mm do betónového jadra, preto by pri napojení druhej kolmej vonkajšej stenovky vadili. Obe vonkajšie stenovky priložíme k sebe tak, aby sme videli vonkajší roh steny.
- Ďalej pokračujeme vnútornými stenovkami. Jednu vnútornú stenovku pripojíme plastovými spojkami k vonkajšej stenovke. Následne odrežeme kus druhej vnútornej stenovky, ktorý prečnieva a zabraňuje nasunutiu spojok do drážok. Po skrátení sú drážky oproti sebe a spojky sa dajú zasunúť. Pokračujeme ďalej skladaním steny. Keď sme na každý smer pripojili aspoň jednu tvárnicu, vrátime sa k rohu a pokračujeme druhým radom. Zopakujeme postup tak ako v prvom rade, ale prekladáme v opačnom smere, aby sa roh dobre prepojil a bol pevný.
OTVORY
- Pri tvorbe otvorov uzavrieme priebežnú tvárnicu ukončovacou tvárnicou MAX3. Šírku otvoru treba prispôsobiť 5cm modulu tvárnic. Musíme dodržať zásadu prekladania zvislých špár, aby neboli nad sebou. V prípade potreby je možné rozdeliť jednu celú tvárnicu na menší rozmer a doplniť ju celou. Prioritou je správne preväzovanie a zabránenie prelínaniu špár.
- Pri menších otvoroch (so šírkou do 600mm) nerozdeľujeme tvárnicu, ale otvor vyhradíme len ukončovacími tvárnicami, a po zaliatí betónového jadra vnútornú a vonkajšiu stenovku vyrežeme. Získame tak presný rozmer a pri betonáži nebudú otrasy narúšať stabilitu steny. Rovnako postupujeme aj pri vytváraní otvorov s izolačným nosom pred okenným rámom. Ide o vonkajšiu stenovku, ktorá schová časť rámu okna a tak zníži jeho tepelné straty.
- Vonkajšiu aj vnútornú tvárnicu neukončíme pri zátke, ale necháme ich pretŕčať aspoň o jeden modul, tak aby sme aj z vnútra okna mohli zastrčiť spojku. Po zabetónovaní zrežeme vnútornú stenovku, aby sme získali 90stupňový roh a vonkajšiu zrežeme až po dodaní okien, keď už budeme vedieť presnú šírku okenného rámu. Rám okna sa prekrýva 3 až 5cm, ale sú aj výrobcovia, ktorých rám je schovaný až 10cm.
- Po dosiahnutí požadovanej výšky ukončíme otvor prekladovou tvárnicou MAX5. V prekladovej tvárnici je taktiež možné vytvoriť izolačný nos jednoduchým posunutím tvarovky MAX5 nad hranu stenovej tvárnice.
- Pred betonážou prekladu je nutné doplniť tvárnicu o statikom predpísanú výstuž a preklad zospodu podoprieť doskou.
- Pri postupnej betonáži stien je nutné nad otvorom ponechať spojovaciu tvárnicu, ktorá zabezpečí, aby sa ostenia otvoru nerozišli. Ak by k tomu došlo, tak zámky tvárnic do seba nezapadnú a nastanú problémy, ktoré sa dajú riešiť len zrezávaním a neboli by dodržané rozmery stavby.
KANALIZÁCIA
- Súčasne so stavbou stien zabudováváme aj zvislé 125mm kanalizačné potrubie, ktoré sa zmestí do betónového jadra steny, kde je dokonale izolované.
ATYPICKÉ KONŠTRUKCIE
ŠTÍTY A ŠIKMINY
Pred začatím betonáže šikmých stien v podkroví je potrebné tvárnicu uzavrieť ukončovacou tvárnicou MAX3, aby sa zabránilo vytekaniu betónu. Za pomoci priloženej dosky jednoducho pílkou zrežeme tvárnicu podľa šikmej časti strechy a doplníme hustým betónom.
ARKIERE A NEPRAVOUHLÉ ROHY
Na nepravouhlé rohy je možné použiť uhlovú tvárnicu MED9 pre 25cm stenu na ktorú sa dolepí potrebná hrúbka izolácie. Spoj sa pre istotu ešte vyplní polyuretánovou penou.
Ďalšou možnosťou je presná úprava stenovej tvárnice na zvolený uhol. Pomocou šablóny sa zreže tvárnica do požadovaného uhlu a následne sa vzniknuté časti zlepia lepidlom na EPS. Pri betonáži nepravouhlých rohov a hlavne stĺpov je potrebné tieto časti spevniť doskami a svorkami na drevo.
UKONČENIE STROPU A POMÚRNICE
Vo väčšine stavieb nastáva tepelný most v úrovni stropu. Olemovanie stropu má vo väčšine prípadov horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako obvodové murivo. Na zamedzenie tohto javu sa používajú dosky z EPS, ale vzhľadom na potrebu stužujúceho venca je táto vrstva zväčša nedostačujúca a následok môžu byť plesne v rohoch miestností. Stavebný systém MAXPLUS tento problém vyriešil ukončením stropu vonkajšou stenovkou, ktorá má po celom obvode rovnakú hrúbku. Obvodový plášť je kompaktný v každom detaile.
Rovnako sa aj pomúrnica schová za stenovku, a ukotví do betónového jadra steny.
VNÚTORNÉ NOSNÉ STENY
- Na interiérové nosné steny s hrúbkou 25cm je možné použiť tvárnice s označením MED1. Tieto tvárnice boli vyvinuté pre nízkoenergetické domy, ale v súčasnosti sa už na obvodové steny nepoužívajú.
NAPOJENIE KOMÍNU A PRIEČOK Z INÉHO MATERIÁLU
V mieste napojenia nenosnej priečky sa vyreže do vnútornej stenovky MAX drážka, aby spoj mohol dilatovať. Pri nosnej interiérovej stene je potrebné stenu previazať štandardizovaným spôsobom a pod stropom stužujúcim vencom.
Pri komíne je treba spoj očistiť až na betón, aby nedošlo k znehodnoteniu teplom.
SYSTÉMOVÉ STOJKY
- Po stabilizovaní prvého radu, rozložíme v rozstupe po 2m k stenám systémové stojky. Stojky pevne ukotvíme do základovej dosky hmoždinkami a ku každému druhému radu armovacím drôtom alebo špeciálnou plastovou skrutkou. Stojky slúžia neskôr ako lešenie. Vyrovnávame pomocou vodováhy.
BETONÁŽ
- po vyskladaní tvárnic do výšky 1,5m, tzn. po zostavení šiesteho radu, po vložení všetkých potrebných inštalácii a výstuží, doporučujeme tvárnice najskôr vyplniť betónom a následne znovu vyrovnať pomocou systémových stojok, ktoré umožňujú korekciu zvislosti.
- Treba dať dobrý pozor na podoprenie prekladov, rohov stavby a zabezpečenie proti posunu.
- Vypĺňame ručne, betónovým silom alebo autočerpadlom s plynulou reguláciou a najlepšie s redukciou hadice na priemer 65mm. Redukciu je možné zapožičať u dodávateľa stavebného systému MAXPLUS.
- Prúd betónu rovnomerne rozdeľujeme a postupne zalievame po obvode celé poschodie. Betón po prvej betonáži by mal ostať v polovičnej výške tvárnice. Na úrovni stropu betón zarovnáme a vyhladíme.
- Pri betonáži odporúčame chrániť krížové zámky pred poškodením alebo znečistením jednoduchým zakrytím. Na prekrytie tvárnic je možné použiť dve dosky, ktoré sa spoja kolmo na seba a vznikne tak strieška v tvare „L“. Ak dôjde k znečisteniu spojov je potrebné ich očistiť vodou a štetkou. Neskoršie čistenie zatvrdnutého betónu vedie väčšinou k ulomeniu zámkov a ďalšie presné zostavovanie tvárnic je komplikované a môže dochádzať k vytekaniu betónu, čo sťažuje konečnú povrchovú úpravu a môžu vznikať tepelné mosty.
ARMOVANIE ZVISLÝCH STIEN
STENY NADZEMNÝCH PODLAŽÍ
Nosnou konštrukciou je v systéme MEDMAX betónové jadro, ktorého výpočet odpovedá normám betónových a železobetónových stavieb. Vďaka kombinovaniu betónu a armovania se dají splniť prakticky všetky podmienky výškových stavieb i domov s viac ako 6 podlažiami. Do tejto výšky sa prakticky, až na niektoré miesta, ako sú okenné a dverné výklenky, preklady alebo veniec žiadné stenové výstuže nepoužívajú.
STENY PIVNÍC
Steny pivnice musia byť vystužené vždy na základe statického posúdenia celej stavby. Záleží napríklad na výške zásypu zeminy nad podlahou pivnice, kedy zásyp realizujeme, na vzdialenosti stien, na počtu podlaží apod.
Pre orientáciu uvádzame tabulku s hodnotami výstuže do výšky stropu 2,75 m pri použití tvárnice MED 1.
Výška zásypu zeminou nad podlahou pivnice / Výstuž a spôsob ich uloženia
do 0,75 m / Bez výstuže
do 2,00 m / 6 mm horizontálne, 6 mm vertikálne
do 2,75 m / 8 mm horizontálne, 8 mm vertikálne
Vodorovná vystuž sa vkladá do vopred vytvarovaných drážok v plastovej spojke resp. EPS spojke pri MED 1. Vložením výstuže do každej rady dodržíme požadovaný rozostup 25 cm. Jednotlivé konce prútov by sa mali prekrývať minimálne 30 cm.
Výstuž kladieme smerom k vnútornej strane tvárnice kde dochádza k pôsobeniu ťahových síl.
Vertikálnu výstuž spúšťame do šácht, ktoré tvoria jednotlivé spojky, ktoré sú od seba vzdialené 15cm. Dodržujeme vzdialenosť 15 cm od každého prútu a pri napojovaní by sa konce mali opäť prekrývať minimálne 30 cm.
UCHYTENIE PREDMETOV DO STIEN MEDMAX
Obrazy
- Háčikom môžeme uchytiť čokolvek do 5kg, na omietku a sádrokartón sa vyrábajú rozličné háčiky.
Skrinky do 80kg
- Hmoždinkou ukotvenou až v betónovom jadre steny uchytíme predmey až do 80 kg. Pri posudzovaní typu hmoždinky so šróbom vychádzame z údajov výrobcu týkajúcich sa povoleného zaťaženia. Z dôvodu možného posunu hmoždinky v polystyréne je doporučené zaťažovať úchyt len z 30 % povolenej hodnoty.
Kuchynské skrinky atď.
U ťažších predmetov ako sú skrinky v kuchyni, alebo často namáhané zábradlia, použijeme drevený hranol. Vyrežeme vnútornú stenovku z EPS, hranol zapustíme a uchytíme. Výhodou tohoto uchytenia je, že v mieste polystyrénunemôže dôjsť k posunu hmoždinky smerom dole. Hranol by mal byť cca. 1 cm zapustený a povrch vystierkovaný tmelom.
Umývadlá, závesné záchody atď.
Najťažšie predmety ako sú umývadlá, závesné záchody atď. uchytávame pomocou špeciálnych hmoždiniek a šróbov pre vysoké zaťaženie. V oblasti šróbu vyrežeme izolačnú vrstvu a okolo vytmelíme montážnym cementom. Takto opäť zamedzíme posunu úchytu smerom dolu.
HYDROIZOLÁCIA PIVNIČNÝCH STIEN
Na izolovanie stien MEDMAX sa môžu používať všetky hydroizolačné materiály, na ktorých aplikáciu nie je potrebné disperzné riedidlo, alebo plameň.
Povrchová úprava
Stenu MEDMAX možeme omietnuť tenkovrstvou omietkou, obložiť obkladom z dreva alebo keramických dlaždíc, alebo sádrokartónom. Od povrchovej úpravy záleží spôsob uchytávania predmetov.